Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacija
Lithuanian Research Library Consortium

 Pradžia
 Apie LMBA
 Duomenų bazės
eMoDB.LT
 Renginiai
Atvira prieiga
Autorių teisės
Apie autorių teises
Renginiai
Nuorodos
 Interneto adresai

Autorių teisės

Autorių teisės ir bibliotekos

Bibliotekos demokratinėje visuomenėje yra svarbus visų visuomenės narių prieigos prie pačių įvairiausių jiems reikalingų žinių garantas. Žinios, jų sklaida ir prieiga prie žinių yra saugoma autorių teisių įstatymu, todėl autorių teisės yra labai svarbios bibliotekoms. Ypač bibliotekoms svarbu: bibliotekoms taikomos išimtys ir apribojimai, kūrinių saugojimo terminai, skatmeninių teisių valdymas, aiškumas kam priklauso kūrinių autorių teisės, kūriniai našlaičiai (kūriniai, kurių autorių teisės nežinomos arba neįmanoma gauti apie jas informacijos). Bibliotekos ne tik kasdien dirba su autorių teisėmis saugomais kūriniais, jos privalo būti ir yra autorių teisių politikos formuotojos – tiek nacionaliniame, tiek tarptautiniame lygmenyje.

Bibliotekininkai siekia subalansuotų autorių teisių

Autorių teisių tikslas – skatinti autorių kūrybiškumą, vystyti mokslą ir menus. Tam, kad autorių teisių apsauga būtų efektyvi, turi būti pasiektas balansas tarp kūrėjų teisių apsaugos ir vartotojų teisių naudoti kūrinius mokymosi, mokymo bei tolesnės kūrybos tikslais. Balansui pasiekti naudojama kombinuota išimčių ir apribojimų, terminuotos apsaugos bei deramo atlyginimo autoriams sistema.

Viso pasaulio bibliotekininkai mano, kad autorių teisių balansas pastaruoju metu yra prarastas. Bibliotekininkai viešai reiškia susirūpinimą dėl globalios tendencijos ginti autorių ir komercinių kompanijų interesus, pažeidžiant vartotojų interesus. Nesubalansuoti autorių teisių įstatymai riboja prieigą prie informacijos ir žinių arba užkelia visuomenei neprieinamas kainas. Dalyvaudami įvairiose akcijose bei įtakodami įstatymų leidybą, bibliotekininkai aktyviai gina bibliotekų ir jų vartotojų interesus.

Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacija dalyvauja eIFL programoje „Teisės žinoti propagavimas: autorių teisės ir bibliotekos“, kuri žinoma kaip eIFL-IP. Programos tikslas – ginti ir skatinti eIFL šalių bibliotekų ir jų vartotojų interesus susijusius su autorių teisėmis, propaguoti subalansuotus nacionalinius ir tarptatutinius įstatymus.

Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacija, dalyvaudama eIFL-IP programos mokymuose, gauna neįkainojamos informacijos ir žinių autorių teisių srityje. Savo ruožtu LMBA teikia informaciją apie nacionalinius įstatymus ir bibliotekų veiklos praktiką tarptautinėms studijoms ir konsultacijoms. EIFL autorių teisių specialistų tinklas vienija LMBA su tarptautine bibliotekų benduomene . Per eIFL LMBA yra atstovaujama tarptautinėse organizacijose, pvz., Pasaulio intelektualiosios nuosavybės organizacijoje (PINO) ir kt.

Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacija siekia, kad autorių teisių įstatymai užtikrintų maksimalią prieigą prie mokslui, studijoms bei savišvietai reikalingų išteklių, tuo skatindama Lietuvos visuomenės kūrybos, švietimo ir mokslo klestėjimą.

Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacijos eIFL-IP koordinatorė yra Emilija Banionytė. Jei turite klausimų apie eIFL-IP programą arba susiduriate su autorių teisių problemomis bibliotekoje, nedvejodami kreipkitės emilija.banionyte [eta] vpu.lt.

Viršus
 

Autorių teisių renginiai Lietuvoje
2010 rugsėjo 24 d.
Vilniaus universiteto bibliotekoje (HIC B3) nuo 9:30 iki 16 val. organizuojamas seminaras „Autorių teisės bibliotekininkams“. Jis skirtas bibliotekininkams, kurie domisi autorių teisėmis, o ypač tiems, kurie dėsto autorių teisių kursą studentams arba kolegoms bibliotekininkams. Seminarą ves profesorius Viljamas Fišeris. Kvietimas
2010 rugsėjo 23 d.
Kultūros ministerijos Baltojoje salėje 16 val. organizuojama vieša paskaita – diskusija „Autorių teisės - gerai ar blogai? Ar galiojantys autorių teisių įstatymai daugiau kenkia negu padeda?“ Paskaitą skaitys Lietuvoje viešintis Harvardo teisės universiteto Wilmer Hale intelektualinės teisės profesorius ir Berkmano interneto ir visuomenės centro direktorius Viljamas Fišeris (William W. Fisher). Kvietimas
2008 lapkričio 17-18 d.  
Vilniuje vyko INFOBALT 2008 10-ji tarptautinė konferencija „Informacinė visuomenė 2008: e. verslo, invovacijų ir eksporto skatinimas“. Sekcijoje „Bibliotekų elektroninės informacijos infrastruktūros kūrimas ir e. paslaugos mokslui, studijoms, visuomenei ir verslui“ LMBA bibliotekų atstovai skaitė pranešimus. Seminaro medžiaga
2008 lapkričio 13 d.
Kultūros ministerija Novotel Vilnius viešbutyje organizavo konferenciją „Žalioji knyga „Autorių teisės žinių ekonomikoje“: Lietuvos perspektyva“. Konferencijos programa. Konferencijoje aktyviai dalyvavo LMBA nariai. Programa.
Spalio 27 d.
Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko EBLIDA CEG (Copyright Experts Group) autorių teisių ekspertų grupės pasitarimas.
2006 spalio 26 d.
Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko EBLIDA (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations) autorių teisių seminaras, kurį vedė EBLIDA autorių teisių ekspertai. Seminaro programa. Seminaro medžiaga: The Development of Copyright within the European Union (skaidrės), After the InfoSoc Directive… the Long March to ‘harmonisation’.
2004 gegužės 28 d.
Panevėžio miesto LMBA nariams ir kitų bibliotekų specialistams vyko  kursai Autorių teisės ir biblioteka. Plačiau.
2004 balandžio 16 d.
Kauno miesto LMBA nariams ir kitų bibliotekų specialistams vyko  kursai Autorių teisės ir biblioteka. Plačiau.
2004 balandžio 15 d.
Vilniaus miesto LMBA nariams ir kitų bibliotekų specialistams vyko  kursai Autorių teisės ir biblioteka. Plačiau.
2004 Balandžio 9 d.
Šiaulių miesto LMBA nariams ir Šiaulių apskrities kitų bibliotekų specialistams vyko  kursai Autorių teisės ir biblioteka. Plačiau.
2004 Kovo 9 d.
Klaipėdos miesto LMBA nariams ir Klaipėdos apskrities kitų bibliotekų specialistams vyko  kursai Autorių teisės ir biblioteka. Plačiau.
 

Viršus

Nuorodos

Viršus


Gedimino pr. 51, 01504 Vilnius. Telefonas, faksas: (8-5) 2398684, el. paštas: lmba [eta] lnb.lt

© 2008- Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacija
Atnaujinta 2010 rugsėjo 15 d.